Çocuklarda Ağız İçi Yarası Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Çocuklarda Ağız İçi Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ağız İçi Yarası

Çocuklarda ağız içi yarası, diş etinde, yanaklarda, ağız içinde veya dilde meydana gelebilir. Birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Çocuklarda ağız içi yarası, aşırı korkacak ya da tedirgin olmaya gerektirecek bir rahatsızlık değildir. Bazen bir haftaya yakın bir sürede kendiliğinden geçmektedir. Bazı çocuklarda ise daha uzun sürmesine bağlı olarak bazı krem tedavileri gerektirir.

Çocuklarda Ağız İçi Yarası Tedavisi

Çocuklarda ağız içi yarası için tedavi merhemleri, tükürükle erimeyen ve yara üstünde kalan türdendir. Bu yüzden çocuğu rahatsız etmeden iyileşme sürecini hızlandırırlar. Çocuklarda ağız içi yarası, beslenme bozukluğuna bağlı olarak iştah azalmasına yol açmaktadır. Bu yüzden ebeveynler bu dönemde yemek yerken canı yanan çocuğu fazla zorlamamalıdırlar. Can yakmayacak sıvı ağırlıklı beslenme yöntemleriyle yaranın iyileşmesi beklenmelidir.

Çocuklarda Ağız İçi Yarasının Etkileri

Çocuklarda ağız içi yarası için yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun psikolojik ve ruhsal sorunlardan kaynaklı ortaya çıkabildiği saptanmıştır. Bazı çocuklarda okula başlama döneminde ağız içi yarası meydana gelmektedir. Bu durum, çocuğun ruhsal durumuna karşılık çocuğun vücudunun dışarı attığı bir tepkidir. Çocuklarda ağız içi yarasının nedeni iyi saptanmalı ve çözüm ona uygun olmalıdır. Aşırı devam eden durumlarda doktora başvurulmalı ve kan tetkiki yaptırılmalıdır. Fakat genel olarak çocuklarda ağız içi yarası pek ciddi bir sorun teşkil etmez. Gün içinde çocuğun kaptığı bir enfeksiyon veya yediği bir besine karşılık meydana çıkabilir. Ağırlıklı olarak ateşlenen ve hastalanan çocuklarda bu dönemde sıklıkla meydana gelir ve çocuk iyileşene kadar devam eder. Bebeklerde ise bu durum daha çok pamukçuk adı verilen rahatsızlık olarak ortaya çıkar ve kısa sürede geçer. Tedavileri oldukça kolay olan hastalıklardır.

Çocuklarda ağız içi yarası için ebeveynler mutlaka çocuğun dişlerini kontrol ederek, dişin biçiminden kaynaklı olup olmadığını emin olmalıdırlar. Sivri biçimde oluşan veya kırık dişler kolaylıkla ağız içi yarasına neden olmaktadırlar.

Çocuklarda Ağız İçi Yarasının Nedenleri

 • Üşütme, ateşlenme ve soğuk algınlığı,
 • Bademcik iltihaplanması,
 • Ağız içindeki bir dişin biçimine bağlı yara oluşumu,
 • Biberon veya ağıza bağımlı başka bir maddenin sertliği veya hijyenine bağlı,
 • Çocukta ruhsal ve psikolojik sorunların olması,
 • Diş veya diş eti hastalıkları,
 • Bunlarla birlikte gün içinde tüketilen herhangi bir besin karşılık olarak çocuklarda ağız içi yarası oluşumu mümkündür.

Çocuklarda Ağız İçi Yarası İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Yaranın mutlaka nedeni tespit edilerek öğrenilmelidir.
 • Parmak ucuyla yaraların üzerine antiseptik kremler sürülebilir.
 • İştah kaybına bağlı oluşacak kilo ve enerji kaybını önlemek amacıyla bol bol sıvı verilmelidir. Katı gıda yenmesi zor olacağından, eksiğini karşılayacak faydalı içeceklere ağırlık verilmelidir.
 • Çocuğun tükettiği her besinin hijyenine çok özen gösterilmeli, meyve ve sebzeler oldukça iyi yıkanmalıdır.
 • Dişten kaynaklanan yaralar için en kısa sürede dişin tedavisine başlanmalıdır.
 • Çocuklarda ağız içi yarasının ruhsal ve psikolojik bir nedene bağlı olduğu tespit edilirse, çocuğun korkusunun yenmesine yardımcı olmalı ve sorun giderilmelidir.
 • Aşırı devam eden durumlarda doktora başvurulmalı, gerekli tetkikler yaptırılmalı ve ilaç tedavisi başlanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gokhan

05 Mayıs 2024 Pazar

Dostlar agiz yarasina bizim şivemizde zey yani şap dedikleri kristal tuza benzeyen yara kesin cozumdur .zeyi (şapı) yatmadan once yaraya gore kirip yaranin ustunde gezdirin bir kac dakika sonra yatin bunu gun icide yapin ara sira 2 ya da 3 gunde kurtulursunuz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gokhan bey, öneriniz için teşekkürler. Şapın ağız yaralarına iyi geldiğini belirttiğiniz yöntemi denemek isteyenler olabilir. Umarım bu yöntem, ağız yarası çekenler için faydalı olur. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Özke

Tuzlu suyla gargara yapmak iyi geliyor. Küçükken bende de çok olurdu.

soru

Sinem

24 Nisan 2024 Çarşamba

7 yaşında oğlum ağzı içi yara 3 haftadır çok ağlıyor açıyor diye bir sürü doktora gittik ilaç verdi ama nafile

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sinem hanım,

Çocuğunuzun yaşadığı bu durum gerçekten çok zor olmalı. Ağız içi yaralar bazen inatçı olabilir ve iyileşme süresi uzayabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar işe yaramadıysa, belki de başka bir uzmanlık alanında bir doktora başvurmanız faydalı olabilir. Örneğin, bir dermatolog ya da bir çocuk diş hekimi farklı bir yaklaşım önerebilir. Ayrıca, çocuğunuzun beslenmesine ve hijyenine dikkat etmeniz de iyileşme sürecini hızlandırabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Nüve

Merhaba, ağız içerisinde oluşan aftlar genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda ağızdan nefes alınması durumunda oluşur. Eğer çocuğunuzun burnunda et ya da genzinde et var ise kesinlikle doktora giderek gerekli tedaviler yapılmalıdır. Geceleri çocuğunuz yatarken dikkat edin. Eğer ağzından nefes alıyorsa yaraların nedeni bu durum olabilir. Yaralar için horum tutu tüketmeniz gerekmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız İçi Yaraları Nasıl Geçer?

Ağız İçi Yaraları Nasıl Geçer?

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Stresten Ağız Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Stresten Ağız Yarası Belirtileri ve Tedavisi