Karadut Şurubu Ağız Yaraları İçin Kullanılır mı?
06 Temmuz 2024

Karadut Şurubu Ağız Yaraları İçin Kullanılır mı?

Karadut Şurubu ve Ağız Yaraları

Ağız yaraları, ağız içinde, dudaklarda, yanakların iç kısmında, dilde, diş etlerinde ve damaklarda ortaya çıkan oldukça acı verici ve rahatsız edici lezyonlardır. Bu yaralar, günlük yaşamı son derece etkileyerek yemek yemeyi, bir şeyler içmeyi ve hatta konuşmayı bile zorlaştırabilir. Aynı anda birden fazla çıkabilen ağız yaraları, çocuk veya yetişkin fark etmeksizin birçok kişide görülebilir. Ağız yaraları, erkeklerden çok kadınlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalara rağmen kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ağız içindeki doku bozuklukları olarak tanımlanmaktadır. Karadut şurubu, ağız yaraları için antiseptik etkisi ile yarayı iyileştirmede kullanılan en doğal içerikli bitkisel şifa vericilerden biridir.

Karadut Şurubu Ağız Yaraları İçin Etkili Midir ve Nasıl Kullanılır?

Aft olarak bilinen ağız yaraları bulaşıcı olmamakla birlikte kişiyi son derece rahatsız eden lezyonlardır. Bazı etkenler ağız yaralarını tetikleyerek durumu daha da kötüleştirebilir. Asitli içecekler, sirkeli yiyecekler, baharat, ekşi ve domates gibi gıdalar mevcut yarayı daha da açığa çıkaran besinlerdir. Karadut, meyve olarak zaten başlı başına faydalı özelliklere sahip bir besindir. Tam bir antioksidan olan karadut özünün çıkarılması suretiyle ağız yaraları için güvenle kullanılabilmektedir.

Karadut Şurubunun Faydaları

  • Karadut şurubu, ağız yaraları için antioksidan etkisini göstererek doku bozukluğundan kaynaklanan ağız yaralarını tedavi etme özelliğine sahiptir.
  • Ağız içinde yara ve tahriş olan ciddi şekilde yıpranan dokuları tamir ederek yeni dokuların oluşmasını sağlar.
  • Bol miktarda A ve C vitamini içeren karadut şurubu, zarar görmüş dokudaki kolajen üretimini tetikleyerek iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını sağlar.
  • Karadut şurubu, yaranın üzerini koruyucu bir film tabakası şeklinde kaplayarak antiseptik özelliğinden dolayı tükürük ya da ağız içinde bulunan bakteriyel sıvıların yaradan uzaklaşmasını sağlayarak etkin bir tedavi süreci başlatır.

Bu durumda yara, dışarıdan olumsuz bir etkiye maruz kalmadığı için daha çabuk iyileşme gösterir. Karadut şurubu, son derece doğal ve güvenilir bir şurup olması sebebiyle çocuklarda oluşan ağız yaraları için de korkmadan güvenle kullanılabilir.

Karadut Şurubunu Nereden Temin Edebilirsiniz?

Karadut şurubunu aktarlardan güvenilir markalardan temin etmeniz gerekir ya da bir yıl boyunca elinizin altında bulundurmak için evde kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ağaçtan güzelce topladığınız karadutları suyunu çıkararak az bir miktarda şeker ekleyerek kısık ateşte kaynatın. Temiz şişelere doldurarak saklayabilirsiniz. Sadece yaralar için değil ağız temizliği için de etkili bir dezenfektan olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ağzınıza bir miktar alıp tüm dil ve ağız içinde gargara şeklinde dolaştırdıktan sonra yutabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni