Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?
19 Haziran 2024

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

Aft olarak da isimlendirilen ağız içi yaraları birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Ağız içi yaralar bazen bir hastalığın habercisi olabileceği gibi bazen de zayıflayan vücut savunmasının gösterdiği bir reaksiyon olarak karşımıza çıkabilir. Ağız yarası Behçet hastalığı olarak tabir edilen bir cilt hastalığıyla yakından ilgili olabilir. Behçet hastalığı, hastalığı bulan kişinin adıyla anılmaktadır. Hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesi ağız ve genital bölgede görülen yaralardır. Ağız içi yaraların oluşmasının tek nedeni elbette ki bu hastalık değildir. Aynı zamanda stres, yorgunluk, uykusuzluk, vitamin eksikliği gibi nedenler de ağız yarasını tetikleyebilir. Ağız yarası dilde, yanak içinde ve çevresinde meydana gelebilir. Ağız içi yaralar kişinin hayat standartlarını olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle bir an evvel tedavi ettirilmelidir. Ağız içi yaraların en önemli etkisi beslenme ve konuşma üzerindedir. Bu iki faaliyetin yerine getirilmesine yaralar engel olur. Özellikle yaraların çıktığı ilk 3 gün boyunca acı çok şiddetlidir. Zaman geçtikçe ağrının şiddeti azalır ve bir süre sonra yara kalsa da acı duyulmaz.

  • Ağız içi yarasıyla mücadele etmek özellikle bebekler ve çocuklar için çok zordur. Ağız içi yarasından kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey bu yaralara neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Bunun için mutlaka bir cildiye uzmanından tıbbi yardım alınması tavsiye edilmektedir. Ağız içi yarasına en iyi gelen şeye uzman karar verir. Genellikle yaraları iyileştirmek için gargara, sprey ya da ağız içine sürülen kremleri tavsiye ederler. Aynı zamanda yaraların oluşmasına engel olmak için nedenleri bertaraf edecek önlemler alınır.
  • Ağız içi yarasına ne iyi gelir diye düşünenler beslenme yoluyla da hastalığın kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirilmesi gerekir. Bu amaçla beslenme planının gözden geçirilmesi, faydalı besin maddelerinin tüketimine ağırlık verilmesi önem arz etmektedir. Günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için bol miktarda sebze ile meyve tüketilmelidir. Aynı zamanda ağız içini tahriş edecek gıda maddelerinden de uzak durulması ağız içi yaraların azalmasına iyi geleceği unutulmamalıdır. Özellikle tuzlu çerez, cips, acı ve asitli gıdalarda uzak durulması tavsiye edilmektedir.
  • Ağız içi yaralara stresten uzak durmak, üzücü olaylardan kendini soyutlamak ve mümkün olduğu kadar uykusuz kalmamak da iyi gelir. Dikkat ederseniz yaraların şiddetlendiği dönemin genellikle vücudun en çok yorulduğu ve dengesiz beslenildiği döneme denk geldiği görülecektir.
  • Ağız içi yaralara kara dut, böğürtlen gibi meyveler de iyi gelir. Özellikle bu meyvelerle hazırlanan meyve sularını sık sık tüketirseniz yaraların kısa sürede iyileştiğini tecrübe edebilirsiniz.
  • Eğer dayanabileceğinize inanıyorsanız karbonatlı suyla ağız içi yaralarını silmekte yaraların iyileşmesine iyi geldiği bilinmektedir. Diğer taraftan tuzlu ya da karbonatlı suyla doğal gargara yapabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler
  • Ağız içi yaralarının tedavisinde doğal yöntemler de oldukça etkilidir. Örneğin, papatya çayı ile yapılan gargara, yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  • Bal, doğal bir antiseptik olarak ağız içi yaralarının üzerine uygulanabilir. Bal, yaraların iyileşmesini hızlandırırken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir.
  • Yoğurt, probiyotik içeriği sayesinde ağız içi yaralarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Günlük olarak yoğurt tüketmek, ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Hindistancevizi yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ağız içi yaralarının üzerine uygulanarak enfeksiyon riskini azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  • Aloe vera jeli, ağız içi yaralarının üzerine doğrudan uygulanabilir. Aloe vera, yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri sayesinde yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sâyedâr

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, benim ağız içimde sürekli olarak aniden bir yara çıkıyor. Yemek yerken zorlanma, konuşurken zorlanma, şiddetli ağrı ve ağız hareketlerinde kısıtlanması gibi birçok sorun ortaya çıkıyor ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sâyedâr,

Ağız içinde sürekli yara çıkması, bazen strestan, bazen beslenme alışkanlıklarından, bazen de bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Bu tür problemler yaşadığınızda öncelikle bir diş hekimine veya bir dermatoloğa başvurmanız faydalı olacaktır. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak, sorununuza özel bir tedavi önerebilir. Ayrıca c-vitamini, demir ve folik asit gibi eksikliklerin de ağız içi yaralarına neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat etmeniz ve gerekirse vitamin takviyesi almanız da yararlı olabilir. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dil ve Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Dil ve Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi