Ağız İçi Yaraları Bitkisel Tedavi
12 Temmuz 2024

Ağız İçi Yaraları Bitkisel Tedavi

Ağız İçi Yaralarına Bitkisel Tedavi

Birçok kişi ağız içerisindeki yaralardan şikayet etmektedir. Ağız içi yaralarının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında ağız içi mukozasının bozulması gelir. Ayrıca diş ve diş eti problemleri, vücudun direncinin düşmesi de ağız içi yaralarına neden olabilir. B12 ve D vitamini eksikliği de ağız içinde yara çıkmasının önemli nedenlerinden biridir. Ağız içi yaraları için bitkisel tedavi uygulayarak bu sorundan kurtulabiliriz. Hiçbir tedavi yöntemi uygulanmadan, kendi kendine iyileşme süresi çapı en küçük olan yaralar bir hafta sürebilirken, bazılarının iyileşmesi altı haftaya kadar sürebilir. Bitkisel tedavi yöntemleri ile bu yaralardan çok daha çabuk kurtulmak mümkündür.

Ağız İçi Yaraları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Kekik: Özellikle bir tutam taze kekik ile ağız içi temizliğini yapıp yara oluşumunu önleyebilirsiniz. Eğer yara var ise kekik, ağız içi yarasının tedavisine yardımcı olur. Taze kekiği çiğneyerek uygulayabildiğimiz gibi, bir tutam taze kekiği iyice ezip bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp ağız içindeki yaraların üzerine sürmekte fayda vardır. Tutabildiğiniz kadar tutup, daha sonra duru su ile ağzınızı çalkalayarak temizleyebilirsiniz.
  • Dut: Kırmızı ve hafif mayhoş dut tüketimi ağız içi yaraları için oldukça etkili olacaktır. Ayrıca kırmızı dut şerbetini bir pamuk yardımı ile ağız içi yaralarının üzerine sürdüğünüzde hem acıyı alacaktır hem de yaraların iyileşmesi için iyi bir bitkisel tedavi olacaktır.
  • Sirke ve Karbonat Kürü: Ağız içi yaraları için bitkisel tedavi denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden biridir karbonat. Ağız içindeki yaraları karbonat ile temizledikten sonra sirke ile ağız gargara yaparak yaralardan çabucak kurtulmak mümkündür.
  • Kuru Üzüm Kürü: Anason, bal ve iyice ezilmiş kuru üzümü karıştırıp ağız içindeki yaralara sürebilir ve tüm yaralarda bulunan bakterileri yok ederek kurtulabilirsiniz.
  • Karanfil: Karanfil, ağız içi yaralarından kurtulmak için oldukça etkili bir bitkisel yöntemdir. Tane karanfili çiğneyerek hem ağız içindeki yaraların ağrısından kurtulabilirsiniz hem de tedavisini hızlandırmış olursunuz.
  • Erik ve Fesleğen Kürü: Bir adet kuru eriği birkaç adet fesleğen yaprağı ile iyice ezip ağız içindeki yaraların üzerine sürebilirsiniz. Biraz can yakıcı bir yöntemdir fakat dayanabildiğiniz kadar ağzınızda dursun çünkü çok etkili bir bitkisel tedavidir. İlk uygulamada bile yaraların azalıp ağrısının yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, mercimek ve hünnap karıştırıp kaynatarak elde ettiğiniz su ılıyınca sık sık gargara yaparak da ağız içi yaralarına iyi bir bitkisel tedavi uygulamış olursunuz.

Ağız İçi Yaralarına Bitkisel Tedavi Yöntemlerinden Diğeri: Kişniş Tohumu

2 su bardağı suyu kaynatıp, toz haline getirilmiş kişniş tohumundan 1 çay kaşığı ekleyerek 15 dakika demleyip içebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde de ağız içi yaralarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Başbuğ

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, benim ağız içimde sürekli olarak beyaz etrafı kırmızı yaralar çıkıyor. Bu yaralar ağrıyor ve yemek yememden konuşmama kadar zorluk yaşamama sebep olmaktadır. Ağız içinde oluşan bu yaraların geçmesi için bitkisel yollar ile tedavi etmek mümkün müdür acaba lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Başbuğ,

Ağız içinde oluşan beyaz etrafı kırmızı yaralar, aft olarak bilinir ve gerçekten rahatsızlık verici olabilir. Bitkisel yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. Bazı öneriler şunlardır:

1. Adaçayı Gargara: Adaçayı demleyip soğuttuktan sonra günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz.
2. Karanfil Yağı: Karanfil yağını pamuğa damlatarak yara üzerine uygulayabilirsiniz.
3. Bal: Bal, doğal bir antiseptiktir. Yaraya ince bir tabaka şeklinde sürebilirsiniz.
4. Hindistan Cevizi Yağı: Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ağrıyı hafifletebilir.
5. Aloe Vera: Aloe vera jeli, yaranın üzerine uygulanabilir.

Bu yöntemleri denedikten sonra hala rahatlama hissetmiyorsanız, bir doktora başvurmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Übey

merhaba ağız içinde oluşan yaralara iltihaba neden olanlardan bir tanesi d vitamini ve B12 eksikliği olabilir. bu yaralara çözüm olarak bitkisel yolların en etkilisi kekiktir. kekik otunu kaynatıp demleyerek ağzınıza gargara yapmalısınız bunu düzenli bir şekilde yaparsanız olumlu sonuçlar alırsınız. geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi