Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Behçet Hastalığı Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı ve Ağız Yaraları

Behçet hastalığı, kronik bir seyir gösteren ve ilk olarak Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için bu isimle anılan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık, oral aft yani ağız yarası, genital ülser, çeşitli lezyonlar, artiküler, pulmoner, vasküler rahatsızlıklar ve nörolojik semptomların bir arada görüldüğü kompleks bir hastalıktır. Behçet hastalığı daha çok Türkiye, Yunanistan, İsrail, Akdeniz ülkeleri ile Japonya, Kore, Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde daha sık görülmektedir.

Behçet Hastalığı Ağız Yaralarının Nedenleri

Behçet hastalığına bağlı ağız yaralarının oluşmasında pek çok faktör etkili olabilir. Bu faktörler arasında:

  • Genetik yatkınlık
  • Mikrobik etkenler
  • İmmün disregülasyon
  • İnflamatuvar nedenler
  • Stres
  • Çevresel faktörler

bulunmaktadır.

Behçet Hastalığı Ağız Yaralarının Değerlendirilmesi

Ağız yaraları, Behçet hastalığının en karakterize belirtilerinden biridir. Ancak her ağız yarasının Behçet hastalığının işareti olduğunu söylemek kesinlikle doğru değildir. Klinik bulgulara göre, ağız yaraları yani oral aftlar, Behçet hastalığı olan bireylerin %92'sinde görülmektedir.

Behçet Hastalığı Ağız Yaralarının Özellikleri

Behçet hastalığına bağlı ağız yaraları, hastaların %97'sinde bulunur. Bu yaralar oldukça ağrılıdır ve tekrarlama oranı yüksektir. Oral aftlar, bir ya da birden fazla sayıda olabilir ve bir veya birkaç hafta içinde iyileşme gösterebilir. Ancak tekrarlama eğilimindedir. Bu yaralar, Behçet hastalığının tek belirtisi olarak bile görülebilir. Bir yıllık süre baz alındığında üç ya da daha fazla tekrarlama eğilimi gösteren ağız yaraları, Behçet hastalığı yönünden değerlendirilmelidir.

Yaralar genellikle dudak ve yanak mukozasında, dilin ventral yüzeyinde, yumuşak damakta daha sık yerleşir. Sert damak ve diş etlerinde daha az tutunma özelliği gösterir. Ağrı, beslenme güçlüğü oluşturabilecek kadar şiddetli olabilir.

Behçet Hastalığı Ağız Yaralarının Görünümü

Behçet hastalığına bağlı ağız yaraları, oval veya yuvarlak, ödemli kenarlar içeren lezyonlar olarak başlar. İki günlük süre içinde sarı ve gri fibrinöz tabanlı, 1-3 cm çapında tek veya daha fazla derin ülserlere dönüşebilir.

Tedavi ve Sonuç

Behçet hastalığına bağlı ağız yaraları, herhangi bir tedavi uygulanmadığında kendiliğinden 1-2 hafta içinde iyileşebilir. Ancak sık tekrar etme eğilimi oldukça fazladır. Bu nedenle, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve semptomları kontrol altına almak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?