Bebeklerde Ağız Yarası Nasıl Geçer?
20 Haziran 2024

Bebeklerde Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Bebeklerin en sık karşılaştıkları hastalıklar üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardır. Fakat bu hastalıkların yanı sıra çeşitli nedenlere bağlı olarak ağız içinde yaralar da meydana gelebilir. Bebekler, kendilerini ifade edemeyecekleri aylarda ise hastalığı fark etme görevi de yetişkinlere düşecektir. Özellikle anne, bebeğindeki huzursuzluğun nedenini ilk başta ağız içi yaralarda arayabilir. Çünkü ağzı yara olan bir bebek kolay kolay anne sütü ememez. Emme faaliyetinin gerçekleştirilebilmesi için ağzın en az yemek yemek kadar aktif olarak çalışması gerekir. Bu durum ise bebeğin canının yanmasına neden olur.

  • Yenidoğan bebeklerde görülen ağız yarası, halk arasında daha çok pamukçuk olarak bilinir. Bu ağız yarasının en temel sebebi olarak bebeğin ağzında süt kalıntısının kalması gösterilir. Bebekler ilk 6 ay su içemedikleri için bu süt artığı sürekli pamukçuğa neden olur. Bebeklerde ağız yarası nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi de bebeğin ağzının dezenfekte edilmesidir. Bunun için yumuşak temiz bir ıslak tülbent parçasıyla bebeğin ağzının içini her emzirmeden sonra silmeyi alışkanlık haline getirin. Bu yaralar çok sık tekrarlıyorsa temizliğinden emin olduğunuz sudan bir çay kaşığı içirerek ağzını mikroptan arındırabilirsiniz.
  • Bebeğiniz ek gıdaya başlamışsa ağız yaralarıyla mücadele etmek daha kolay olabilir. Bu durumda oluşan ağız yarasının anne sütüyle pek alakası yoktur. Bunun için bebeğinizi bol bol emzirmeniz ağız yarasına iyi gelir. Böylece bebeğinizin hastalıkla mücadele edebilmek için savunma mekanizması güçlenir. Aynı zamanda ek gıda olarak seçtiğiniz besin maddelerine de dikkat etmeye özen gösterin. Bebeğin beslenmesinde özellikle daha fazla vitamin ve mineral içeren besinleri daha çok tercih edin. Yine bu bebekler için karadut, böğürtlen gibi ağız yarasına iyi gelecek besin maddeleriyle şifalı şuruplar hazırlayabilirsiniz.
  • Bebeklerde çıkan ağız yaralarını ihmal etmeyin. Bebeklerde ağız yarası nasıl geçer sorusunun en doğru cevabının ilaç tedavisi olduğunu akıldan çıkarmayın. Bebekler gargara yapamasa da onlara uygun olarak üretilen bazı ilaçları ağız yarasına sürmek iyi gelecektir. Bunun için bebeğinizi cildiye uzmanı yerine çocuk doktoruna götürmeniz yeterli olabilir.

Ekstra Bilgiler

Bebeklerde ağız yarası tedavisinde doğal yöntemler de denenebilir. Örneğin, anne sütü ile bebeğin ağzını temizlemek, hindistancevizi yağı gibi doğal yağları kullanmak yararlı olabilir. Ayrıca, bebeğin ağız hijyenine dikkat etmek, steril emzik ve biberon kullanmak da önemlidir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyeleri de yapılabilir.

Bebeklerin ağız yaralarının önlenmesi ve tedavisi için hijyenik koşulların sağlanması ve düzenli doktor kontrollerinin yapılması oldukça önemlidir. Unutmayın, bebeklerde ağız yarası ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve profesyonel tıbbi yardım almak her zaman en güvenli yol olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sema

12 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba. Benim bebeğim 7 aylık sürekli ağlıyor ve süt emmiyordu. Doktora başvurduğumda bebeğin ağzında yara oluşmasının sebebi süt kalıntılarının olduğunu söyledi. Bende sürekli hastaneleri doktorları götürmek istemiyorum evde kendi imkanlarımla bebeğimin ağzında oluşan bu yaraları nasil tedavi edebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, öncelikle bebeğinizin sağlığı için endişelendiğinizi anılıyorum. Evde kendi imkanlarınızla bebeğinizin ağzındaki yaraları tedavi etmek için şunları deneyebilirsiniz:

1. Pamuklu çubukla temizlik: Temiz bir pamuklu çubuğu kaynatılmış ve soğutulmuş suya batırıp bebeğinizin ağzındaki süt kalıntılarını nazikçe temizleyebilirsiniz.
2. Karbonatlı su: Bir çay kaşığı karbonatı bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suya ekleyin. Pamuklu çubukla bu karışımı kullanarak bebeğinizin ağzını temizleyin.
3. Hijyen: Bebeğinizin emziklerini ve biberonlarını her kullanımdan sonra iyice temizleyin ve dezenfekte edin.
4. Anne sütü: Emzirmeye devam edin ve bebeğinizin ağzındaki yaralar iyileşene kadar sürekli süt kalıntılarını temizlemeyi unutmayın.

Ancak, bu yöntemler sorunu çözmezse veya bebeğinizin ağrısı devam ederse mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ağız İçi Yaraları Bitkisel Tedavi

Ağız İçi Yaraları Bitkisel Tedavi

Güncel

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Güncel

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?

B12 Eksikliği Ağız Yarası Yapar mı?