Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?
13 Temmuz 2024

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?


Ağızda çıkan yaralar her yaş grubundaki insan için acı verici bir durumdur. Bebeklerde de bu durumla karşılaşılabilir. "Aft" olarak bilinen pamukçuk oluşumları, bebeklerde görülen ağız yaralarıdır. Bu küçük yaralar dudakta, ağızda, dilde, boğaz ve yanak kısmında oluşabilir. Bu yara bulaşıcı değildir; ancak aileden birinde ağız yarası mevcutsa, vücudun yatkın olabilmesi nedeniyle bu durum bebekleri de etkileyebilir. Ayrıca dengesiz beslenme, stres, besin alerjisi, ağız içi dokunun zedelenmesi gibi etkenler de bebeklerde ağız yarası oluşmasına yol açabilir.

Bebeklerde oluşan bu tür yaralar küçük, kırmızı renkte ve acı verici olurlar. İlk karıncalanma veya yanma etkisi oluşabilir. Yara oluşurken o bölgede şişme görülebilir. Ortası sarımsı beyaz, etrafı kırmızı dokuya dönüşerek yara oluşur. Genelde tek başına yaralar ortaya çıkar. Bazen bebeklerde oluşan ağız yaraları kümelenme şeklinde de görülebilir ve bu nadir bir durumdur. Bebekler acı çektikleri için ilk 3-4 günleri zorlu geçer. Bu zaman diliminde bebeğin beslenme durumu da olumsuz etkilenebilir. Bu sebepten dolayı bebeklerdeki ağız yaralarına neyin iyi geldiği öğrenilip uygulanmasında fayda vardır. Geçmeyen ağız yaralarında doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir, Hangi Yöntemler Uygulanabilir?

Bebeğinizde oluşan ağız yarasını evde uygulanabilecek yöntemler ile tedavi edebilirsiniz. Ancak annesini emen bir bebekse, anne ve bebek arasında enfeksiyon oluşabileceği riskinden dolayı bebeğe uygulanan tedavi yönteminden anne kendine de uygulamalıdır. Doktor tarafından muayene edilen bebeğinize mantar için ilaç tavsiye edilebilir. Dokudaki hasarı engellemek için yara yüzeyi karbamit peroksit ile temizlenebilir. Bunu eczaneden kolaylıkla bulabilirsiniz. Gerektiğinde sık şekilde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bebeğinizdeki ağız yarasında bu oldukça rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır. Ağızdaki yaranın üzerini temiz bir peçete ile kuruladıktan sonra kulak pamuğu yardımı ile doktorun verdiği ilacı sürebilirsiniz. Bu ilaçtan sonra yarım saat bekleyip öyle bebeği besleyebilirsiniz. Çünkü ilacın etki göstermesi için bu süre içinde bebeğin beslenmemesi gerekir. Bunların yanı sıra, evde hazırlanabilecek karışımlar da bebeğinizdeki ağız yarası tedavisinde uygulanabilir.

Siyah Çay:

Ağız yarasının üzerine nemli bir halde siyah çay poşetini koyabilirsiniz. Çünkü siyah çayın içeriğinde ağız yaralarını büzücü ve kapatıcı tanenler bulunur.

Karbonat Karışımı:

Bu karışım ağızda çalkalanarak uygulanabilen bir karışımdır. 120 ml suya 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz karıştırılır ve her gün 4 kere ağızda çalkalanarak uygulanır. Bu karışımın yutulmaması gerekir; bu nedenle bebeklere uygulanmaması daha iyi olur. Bunu her yaş grubundaki kişiler yapabilir. Ancak bebeğiniz için size ufak bir yöntem: az miktarda karbonat alıp su ile karıştırın, elinize küçük temiz bir bez parçası alıp, hafif bu karışıma batırıp bebeğin ağız içindeki yaraya yavaşça sürebilirsiniz. Bu uygulamayı yara geçene kadar birkaç gün devam ettirebilirsiniz. Ancak karbonatı az kullanmaya dikkat edin.

Sirkeli Su:

Sirkeli su hazırlayıp bebeğinizin biberonlarını, emziğini, oyuncaklarını yıkayabilirsiniz. Bu, bebeğinizin ağzındaki yara enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için fayda sağlayacaktır.

Yoğurt:

Bebeklerde ağız yarasına ne iyi gelir diyenler için, eğer bebeğiniz yoğurt yiyecek kadar büyüdü ise ona yoğurt yedirebilirsiniz. Çünkü yoğurt hem ağız yarasının iyileşmesini hızlandırır hem de acısını alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni