Ağız Yarası İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Ağız Yarası İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağız yaralarından birçok kişi yakınıyor. Ağız yaraları özellikle diş eti, yanak, damak ve dilde meydana gelir ve kişinin yemek yemesine, sıvı tüketmesine engel olabilir. Bazen de tükürük bezlerinin kontrol edilmesini zorlaştırır. Ağız yaraları tek bir bölgede çıkabildiği gibi ağızın çeşitli bölgelerinde aynı anda da ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu durum farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir. Ağız yarası için en iyi ilaçlar arasında bitkisel ilaçlar ve tıbbi ilaçlarla tedavi mümkündür. Ağız yarası için ilaçlardan önce, ağız yaralarının nedenlerine kısaca değineceğiz.

Ağız Yaralarının Nedenleri
  • Stres: Günümüzün koşullarına bakıldığında birçok hastalığın ana sebebi strestir. Kişinin bu süreçte sürekli bir endişe içinde olması ve direncinin kırılması ağız yaralarına yol açabilir.
  • Yenilen Besinler: Yenilen besinlerin durumu da ağız yarasını tetikleyebilir. Sert besinler, yumuşak ağız mukozasını tahrip ederek ağız yarası oluşumuna etki eder.
  • Diş Macunu: Diş macununun içinde bulunan köpürtücü maddeler ağız yarasının oluşumuna neden olabilir.
  • Travma: Ağız kısmında ortaya çıkan tahrişler nedeniyle ağız yaraları ortaya çıkabilir. Bu, çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Diş fırçasının sert olması, irade dışı gerçekleşen dudak ya da yanak ısırması, keskin dişler gibi etkiler ağız yarasını ortaya çıkarabilir.
Ağız Yarası İçin İlaç Türleri

Ağız yarası için farklı şekillerde ilaç türleri mevcuttur. İlk başta tıbbi olarak antibiyotik ilaçlar verilir. Bu ilaçlar ağız yarası için etkili olup kısa zamanda fayda sağlar. Ağız yarasına ne iyi geliyorsa hepsi birer ilaç hükmündedir. Örneğin, misvak kullanımı ağız hijyenini sağladığı için hem ilaç yerine geçer hem de ağız yaralarının oluşmasını engeller.

  • Ağız Yarası İçin Tıbbi İlaçlar: Kenocart-A Orabase ilacı ağız yaraları için çok faydalıdır. Bu ilacın doktor kontrolünde alınması durumunda ekstra ücret ödenebilir. Ancak normal eczanelerden temin edilebilir. Özellikle eller iyice temizlendikten sonra ağız içindeki yaralara sürülmelidir. Kısa zamanda etkisini gösterir.
  • Ağız Yarası İçin Bitkisel İlaçlar: Ağız yarası için sirke kullanımı oldukça faydalıdır. Gargara yapılarak ağız yarası için etkili bir ilaç olarak kullanılabilir. Karanfil de ağız yaralarına iyi gelen bitkisel ilaçlar arasındadır. Karanfil acıyı azaltır ve bakterileri öldürür. Ayrıca yaraların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Limon, ağız yaraları için oldukça etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Gargara şeklinde kullanıldığında bakterileri öldürür ve ağız yarasını iyileştirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni