Ağız Yarası Nasıl Geçer?
07 Temmuz 2024

Ağız Yarası Nasıl Geçer?


Ağızda ve ağız içinde oluşan yaraların birçok nedeni olduğu için tedavi türü de ağızda oluşan yaraya bağlı olarak gelişir. Ağız içinde oluşan yaraları geçirebilmek için, öncelikle ağızda oluşan yaralara neden olan etkenler araştırılmalıdır. Ağızda yara oluşmasına neden olan en büyük etken dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığı ve hazır paketlenmiş ve koruyucu madde içeren katkılı gıdalardır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Kişi ne kadar sağlıklı beslenirse hastalıklardan ve ağız yaralarından bir o kadar uzaklaşır. Ağız yaraları uçuk gibi ağız üzerinde veya ağız içinde, dil üzerinde, diş kenarlarında ve yanakların iç kısımlarında meydana gelebilir.

Ağız Yarası Tedavi Yöntemleri

Ağız yaralarının geçmesi için öncelikle ağızda yara oluşmasına neden olan etkenlerden uzak durulması gerekir. Ağız yaralarına neden olan sigara, ağızda oluşan yaranın daha çok zarar görmesine neden olur. Bu süreçte sigara içilmemelidir. Ayrıca baharat ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Ağızda oluşan yaralardan kurtulmak için, gargara yapılmalıdır. Yarım çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz dökerek karıştırın. Daha sonra dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu tuzlu su ile gargara yaparak ağız içinde yaklaşık olarak bir dakika kadar bekletin. Günde iki kere her diş fırçalamadan sonra bu gargarayı uygulayabilirsiniz.

Enfeksiyon Kaynaklı Yaralar

Bazı ağız yaralarına ve aftlara vücutta bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar neden olur. Bu gibi durumlarda uzman bir doktor tavsiyesi ile antibiyotik tedavisine başlanması ve doktorun tavsiye ettiği ağız gargarası kullanılmalıdır. Bunun dışında ağız yaraları için karbonatlı su ile yapılan gargara da oldukça etkilidir. Ağızda oluşan bakterilerin temizlenmesini ve yaraların sönmesini sağlar. Yarım çay bardağı suyun içine bir buçuk çay kaşığı karbonat eklenerek iyice karıştırın. Daha sonra dişler fırçalandıktan sonra bu gargara ile ağız bakımını sağlayın.

Tuz ve Karbonat Kullanımı

Ağız üzerinde oluşan yaraların üzerine tuz veya karbonat koymak, ağızda oluşan yaraların sönmesini ve kaybolmasını sağlar. Ancak oldukça ağrı verebilir. Bu nedenle üzerine su dökülmek istenebilir. Ancak yaklaşık olarak bir dakika kadar beklenmelidir. Bu süreçte tuz veya karbonat, ağızda oluşan yaranın enfeksiyonunu temizlemesi için oldukça önemlidir. Bakterilerin ve mikropların ölmesini sağlayarak, bu yaralardan vücudu temizler.

Kabartma Tozu ile Tedavi

Ağız yaraları nasıl geçer, bir başka çözümü de kabartma tozudur. Bir paket kabartma tozunu bir kaba dökerek üzerine birkaç damla su ekleyerek kabartma tozunu bir macun kıvamına getirin. Daha sonra bu macunu ağızda oluşan yarayı su ile temizledikten sonra üzerine sürerek bir süre bekletin. Biraz canınız acıyabilir ancak sabretmeniz gerekir. Günde üç kez bu macunu yaranın üzerine sürerek kısa sürede ağızda oluşan yaralardan kurtulabilirsiniz.

Beslenme ve Yaşam Tarzı

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek, ağız yaralarının önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar. Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketmek, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve ağız yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle B12 vitamini, demir ve çinko eksiklikleri ağız yaralarına neden olabilir. Bu nedenle, bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Özet ve Sonuç

Ağız yaralarının tedavisinde en önemli adım, yaraların oluşmasına neden olan etkenlerden uzak durmaktır. Bu, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak anlamına gelir. Bunun yanı sıra, evde yapılabilecek doğal tedavi yöntemleri ve doktor tavsiyesi ile kullanılacak ilaçlar, ağız yaralarının hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilir. Ağız yaraları sık sık tekrarlıyorsa, altta yatan başka bir sağlık sorununun olup olmadığını belirlemek için bir uzmana danışmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aft Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Aft Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Bebeklerde Aft Ağız Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Aft Ağız Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Oluşan Yaralar Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Oluşan Yaralar Belirtileri ve Tedavisi

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?