Ağız İçi Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Ağız İçi Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Ağız İçi Yaraları

Ağız içi yaraları, özellikle kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır ve küçük yaşlardan itibaren her yaşta ortaya çıkabilir. Ağız içinde aynı anda 3-4 adet çıkabilen bu yaralar, dilde, dudaklarda, yanaklarda, diş eti ve damakta meydana gelir. Uçuktan tamamen farklı olan bu yaralar, küçük beyaz pamukçuklar şeklinde ortaya çıkar. Uçuk daha çok ağız dışında çıkarken, ağız içi yaraları adından da anlaşılacağı gibi ağız içinde meydana gelir.

Ağız İçi Yaralarının Belirtileri ve Süreci

Ağız içi yaralarının ne zaman ve nasıl çıkacağı günümüzde hala merak konusudur. Bu bilinmez sorun, genellikle 4-7 gün arasında iyileşme gösterir. Ancak uçuk gibi ne zaman tekrarlayacağı belli olmaz. Bazen yıllarca çıkmadığı gibi, bazen de düzenli periyotlarla ortaya çıkarak kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bu yaralar, kişinin iştahını bile kapatabilir ve içecek tüketimini engelleyebilir. Sıcak içecekler tüketemez, limon gibi asidik yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmak zorunda kalabilirsiniz.

Ağız İçi Yaralarının Sebepleri

Uzmanların bir kısmı ağız içi yaralarının mikrobik sebeplere bağlı olduğunu öne sürse de, bu henüz kanıtlanmamıştır. Uçuk tamamen mikrobik ve virüse bağlı olarak çıkarken, ağız içi yaralarının sebepleri ve şekli farklıdır. Bu yaraların iyileşmesi için piyasada etkili bir ilaç bulunmamaktadır.

Ağız İçi Yaralarının Görülme Sebepleri Nelerdir?

  • Stres: Günümüzde birçok hastalığın temelinde yatan stres, ağız içi yaralarının da tetikleyicisidir.
  • Alerjik Gıdalar: Kişinin herhangi bir gıdaya karşı alerjisi varsa, bu durum ağız içi yaralarını tetikleyebilir.
  • Diş Macunu ve Mentol: Çoğu diş macunu ağız kokusunu bastırmak için mentol içerir. Bilinmeyen sebeplerle, mentol ağız içi yaralarının oluşmasına sebep olabilir.
  • Yiyecek ve İçecekler: Ceviz, ağız içi yaralarının çıkmasına neden olabilir. Asitli içecekler de bu yaralara iyi gelmez.
  • Sigara Tüketimi: Sigara kullanımı, vücudun nikotine karşı tepkisi nedeniyle ağız içi yaralarını arttırabilir.
  • Hormonsal Düzensizlikler: Özellikle ergenlik döneminde hormonsal değişiklikler nedeniyle ağız içi yaraları daha sık görülür.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Doğal bazı yöntemlerin ağız içi yaralarını iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir. Bu bilgilere göre:
  • Karanfil, ağız içi yaralarına karşı tedavi edici etkisi olduğu gibi, acı hissini de azaltır.
  • Soğan haşlanarak suyuyla gargara yapmak iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Bunların yanında, aft çıktığı zaman asitli ve sıcak içeceklerden uzak durmalısınız. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka tuzlu su ile gargara yaparak bölgenin temizliğini ihmal etmemelisiniz. Böylelikle daha kısa sürede iyileşebilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Azra

17 Mayıs 2024 Cuma

Son zamanlarda ağzımın içinde; Koku, ağrı ve uyuşma problemi yaşıyordum. Bu rahatsızlık uzun süre geçmeyince konuyu uzman hekime bildirdim. Uzman doktorun yapmış olduğu tetkik ve tedavi sonrasında ağız içi yaraları oluştuğunu söyledi. Acaba ağız içi yaraları hangi bitkisel ürünleri kullanırsam kısa süre içinde geçer? Önereceğiniz bir bitkisel ürün bulunmakta mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ağız içi yaraları için doğal çözümler arıyorsanız, aloe vera jeli, adaçayı gargarası, tuzlu su gargarası veya hindistancevizi yağı ile durulama gibi bitkisel ürünleri deneyebilirsiniz. Ancak, her bitkisel ürün herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle, öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Ağız İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Ağız Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Yaraları

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Yaraları

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağızda Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Ağızda Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?