Ağızda Yara Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Ağızda Yara Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Yara Çıkması

Ağızda yara çıkması; günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız yetişkinlerde hatta çocuklarda görülebilen bir durumdur. Ağızda yara çıkması, kişinin günlük ve sosyal hayatını etkileyebilir. Özellikle çocuklarda ağızda yara çıkması, bir işkenceye dönüşebilir. Çünkü ağızda yara çıkması acı verici bir durum olmakla birlikte, yemek yemeye, bir şeyler içmeye engel olduğu gibi konuşurken ve yutkunurken bile kişilerin zorluk çekmelerine sebep olabilir.

Ağız yaralarının şekli uçuk, aft, mantarlar kaynaklı olabileceği gibi çeşitli tedavilerden veya ilaçlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Ağız yaraları çok ileri boyutlara ulaştığında bazı bulgulara göre çok ileri seviyelerde ise kanserlerden de bahsedilebilir. Ağız yarası çıkma sebepleri çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin, yediğimiz veya içtiğimiz gıdaların temizliğinin yeterince yapılmamış olmasından, çok sıcak veya çok soğuk yemek yemekten kaynaklanabilir. Bazı yaraların sebepleri ortak havlu kullanımları, ortak bardak ve kozmetik kullanımları gibi nedenlerden de ileri gelebilir.

Özellikle yemeklerden veya bir şeyler yedikten sonra ağzın çalkalanması, dişlerin fırçalanması ve günlük düzenli ağız bakımlarının yapılması ağız yarası çıkmasına engel olacaktır. Özellikle çocuklar ağız bakımı ile ilgili konularda eğitilmelidir çünkü vücudumuzdaki tüm sistemler ağzımızın sağlığından etkilenmektedir.

Ağızda Yara Çıkması ve Tedavisi

Ağız yarası çıkmasından sonra bir hekime başvurmak ve teşhisle birlikte uygun bir tedavi şekli uygulamak mantıklı bir davranış olacaktır. Tıbbi olarak tedavi şekillerinde; ağrı kesici ilaçlar, uygun gargaralar, sürülebilen merhemler gibi yöntemlerle kısa sürede tedavi olma imkanları bulunmaktadır. Ağız yarası çıkması konusunda önlem olarak yapabileceğimiz doğal uygulamalardan biri de birkaç damla limon suyunu ağzımızda tutmak ve bir süre ağzımızda gezdirmektir. Bu işlemi ara sıra yapmak ağız sağlığımıza iyi gelecek ve ağız yarası çıkmasını engelleyecektir.

Ağız yarası çıkması çeşitli tedaviler sonrasında, ilaç kullanımları, radyoterapi, kemoterapi gibi uygulamalar sonrasında ortaya çıktıysa; kır papatyası çayı ile günde birkaç sefer gargara yapma yöntemi de etkili olacak ve iyileşmeye katkıda bulunacaktır. Ağızda yara çıkmasına engel olmak için kötü ve zararlı maddeler kullanmamalıyız.

Ayrıca vitamin eksiklikleri de ağız yaralarında bir etken olarak sıralandığı için; çeşitli beslenme ve her vitaminden alarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme de vücudumuz için faydalı uygulamalardır. Ağızda yara çıkmasına engel olmak için diş sağlığımızı, diş eti sağlığımızı da arada bir hekimimiz eşliğinde muayene ederek gözden geçirelim. Çocuklarımızı gıdaların temiz tüketilmesi konusunda, el hijyeninin önemi konusunda, yemek yedikten sonraki ağız temizliği konusunda eğitelim.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ağızda Oluşan Yaralar Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Oluşan Yaralar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Güncel

Aft Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Aft Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?