Geçmeyen Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Geçmeyen Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Ağız Yaraları

Geçmeyen ağız yaraları, tıbbi literatürde oral aft olarak bilinen ve ağız içi mukozasında oluşan ülser benzeri lezyonlardır. Bu yaralar, ağız mukozasının ciddi inflamasyonu sonucu meydana gelir. Ciddi ağrılara neden olan bu yaralar, ağız mukozasında çeşitli yerlerde beyaz renkli lezyonlar olarak kendini gösterir. En fazla kadınlarda görülen ve tekrarlayan bu durum, toplumda her 100 kişiden yaklaşık 10 kişide ortaya çıkmaktadır. Boyutları genellikle 3-9 mm arasında değişen bu küçük lezyonlar, genellikle 1 hafta ile 10 gün arasında iyileşir. Daha büyük lezyonlar ise 1 ay gibi sürelerde iyileşme gösterir.

Geçmeyen Ağız Yaralarının Nedenleri

Ağız mukozasında herhangi bir yerde oluşabilen, değişik çap ve görünümlere sahip olan mukoza epiteli hasarı ve doku kaybı, oral ülser olarak tanımlanmaktadır. Geçmeyen ağız yaraları, tekrarlayıcı alevlenme ve remisyonlarla seyir gösteren aftöz ülserlerdir.

Ağız yaraları genellikle 10-15 gün gibi sürelerde geçmesine rağmen, tekrar etme sıklığı oldukça yüksektir ve bu sebeple "geçmeyen ağız yaraları" olarak adlandırılır. Genellikle alerji, stres, hormonal değişiklikler, yanlış diş fırçalama veya dudak ısırma gibi etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Ancak geçmeyen ağız yaraları, genetik yatkınlık, mukozal travmalar, mikrobik etkenler, sigara kullanımı, kullanılan ilaçlar veya alınan besinlerin tetiklemesi ile tekrarlayabilir. Demir eksikliği anemisi durumunda da bu yaralar tekrar edebilir.

Tekrarlayan Aftöz Stomatit

Rekürren aftöz stomatit, bir yıl içinde üç veya daha fazla kez tekrar eden ağız yaralarıdır. Bu tekrarlama durumu nedeniyle "geçmeyen" olarak nitelendirilir. Bu durumun nedenleri arasında Behçet hastalığı, Sweet sendromu, Reiter sendromu, gastrointestinal hastalıklar, akatalazya, demir eksikliği, folik asit yetersizliği, B1, B2, B6, B12 vitamin eksiklikleri, çinko, kalsiyum ve C vitamini eksiklikleri bulunmaktadır.

Geçmeyen ağız yaraları için ağız hijyeni son derece önemlidir. Ayrıca ağız içi solüsyonlar ile gargara yapılması gerekmektedir.

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığının da geçmeyen ağız yaralarına neden olduğu bilinmektedir. Tekrarlayan ve geçmeyen deri ve mukoza rahatsızlıkları Behçet hastalığı yönünden değerlendirilmelidir. Bu hastalığa bağlı ağız yaraları, daha sık tekrarlama eğilimindedir ve beslenme güçlüğüne neden olacak kadar şiddetli ağrılara sebep olabilir. Ataklar arasındaki süreler uzun olabilir.

Geçmeyen Ağız Yaralarının Tedavisi

Geçmeyen ağız yaraları mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir doktor ile tedaviye başlanmalıdır. Yaraların bir süre geçtikten sonra yenilemesi, ağız yarasının geçmediğini ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini gösterir.

Önerilen Tedavi Yöntemleri

  • Ağız hijyenine dikkat etmek
  • Ağız içi antiseptik solüsyonlar kullanmak
  • Yeterli miktarda vitamin ve mineral alımına özen göstermek
  • Stres yönetimi ve rahatlama teknikleri uygulamak
  • Sigara ve alkol kullanımını azaltmak
  • Yaraların üzerine doğrudan uygulanabilecek ağrı kesici ve iyileştirici kremler kullanmak

Geçmeyen ağız yaraları, yaşam kalitesini düşürebilen ve günlük aktiviteleri olumsuz etkileyebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle erken tanı ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir?