Pamukçuk ve Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Pamukçuk ve Ağız Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Pamukçuk ve Ağız Yaraları

Vücudumuzun ağız bölgesi, dudaklar, boğazın içinde ve dilde çevresinde görülen bir tür rahatsızlıktır. Uçukla karıştırılmamalıdır. Çoğunlukla bebeklerde görülmektedir. Eğer vücut, pamukçuk oluşumuna meyilliyse çocuğunuzda da görülme ihtimali oldukça fazladır.

Pamukçuk ve Ağız Yaralarının Nedenleri

Pamukçuk ve ağız yaralarına beslenme bozukluğu bir etkendir. B12 vitamini ve demir eksikliği olan çocuklarda pamukçuk ve ağız yaraları daha sık görülür. Ağız içindeki pamukçuk ve ağız yaraları oldukça rahatsız edicidir. Mikropların ve mantarların dengesinin bozulmasından oluşup ülserleşebilir. Pamukçuk, gebelik döneminde anneden çocuğa geçen mantarlar sonucu yeni doğan ve çocuklarda görülür. Ağız yaraları başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Örneğin, tüberküloz, lösemi, difteri ve frengi hastalıklarında da karşılaşılabilir. Bu durumda ihmal edilmeksizin doktora gidilmelidir. Pamukçuk tedavi edilmediği takdirde, bebeklerde ağır akciğer enfeksiyonlarına ve farklı enfeksiyonlara da sebep olabilir.

Pamukçuk ve Ağız Yaralarının Tedavisi

Pamukçuk ve ağız yaralarının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Pamukçuk elle temizlenmeye çalışılırsa, ağız içi mukoza bozulup pamukçuğun daha da yayılmasına neden olur. Başka bir yanlış ise karbonatla lezyonları temizlemeye çalışmaktır. Hastalığın tedavisinde mantara karşı antimikotikli damlaların en az 7-10 gün süreyle kullanılması gerekir. Düzenli kullanmak, hastalığın geçtiğinden emin olmak için önemlidir, aksi halde pamukçuk ve ağız yaraları tekrar edebilir.

Pamukçuk ve Ağız Yaralarını Önleme Yöntemleri

Pamukçuk ve ağız yaralarından korunmak için bazı önlemler alınabilir:

  • B12 vitamini ve demir eksikliğinin giderilmesi için düzenli olarak beslenme alışkanlıkları oluşturulmalıdır.
  • Ağız hijyenine dikkat edilmeli, dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve ağız içi temiz tutulmalıdır.
  • Yeni doğan bebeklerde, emziren anneler meme başı hijyenine dikkat etmelidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Stresten uzak durulmalı ve vücudun dinlenmesi sağlanmalıdır.

Pamukçuk ve ağız yaraları, doğru tedavi ve önlemlerle kontrol altına alınabilir ve tekrarlamaları önlenebilir. Bu yüzden belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden bir sağlık uzmanına başvurulması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Güncel

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?

Ağız Yarası Bulaşıcımıdır?